На північ від міського цвинтаря за Любельським передмістям розташований єврейський цвинтар, на якому поховані белзькі рабини. На давньому цвинтарі збереглися лише кілька мацев. Щорічно євреї здійснюють своє паломництво до могил рабинів.
Кіркут/єврейське кладовище береже таємниці вибраного народу Белзької землі, а кожна мацева/пам'ятна плита - життєву історію конкретної людини.
У Белзі, зберігається значна кількість єврейських надгробків у формі вертикальної кам’яної плити. Вони цікаві не лише своїм поважним віком, але й високохудожнім різьбленням по каменю.
Мало хто знає, що фото людей на мацевах не зустрінеш, бо релігія забороняє зображувати померлих. Тож у давнину “портрет” покійного, його звички, професію, родовід, характер тощо, зазвичай “зашифровувався” різними символічними зображеннями характерними для чоловіків та жінок. Таким чином, надгробні плити та написи на них (епітафії) – важливе джерело інформації.
Епітафія на єврейському надгробку – це текст особливого стилю, підпорядкований певним правилам, як і будь-який інший жанр. Хоч кожна епітафія унікальна, більшість із них мають однакову структуру і містять кілька легко впізнаваних ключових деталей. Ідентифікуючи ці деталі, зазвичай можна отримати базову інформацію для первинного дослідження, як-от ім’я, стать і дата смерті похованої людини.
Символи стають у пригоді під час дослідження єврейських епітафій, особливо якщо знання івриту в дослідника обмежене. Наприклад, шабатні свічки однозначно вказують на стать похованої людини, адже в більшості випадків вони зображені на жіночих надгробках. І навпаки, символи «благословення Когенів» та «глечики Левітів» здебільшого можна зустріти на чоловічих могилах.
Навчитися читати мацеви можна завдяки відповідній літературі, завдяки Європейської ініціативи зі збереження і захисту європейських єврейських кладовищ. Посилання на брошуру нижче
Адреса | Белз, Белзька громада, Червоноградська громада, Львівська область |
Населений пункт | Белз |